رشته تجربی

معرفی رشته پزشکی Medicine

معرفی رشته پزشکی: شرایط تحصیل، دروس، آینده شغلی، درآمد

یکی از پر طرفدارترین رشته های بین دانش آموزان رشته تجربی هم از نظر جایگاه اجتماعی و هم از نظر درآمدی رشته پزشکی هست. خیلی خودمونی بگیم تقریبا اکثر بچه ها به پزشکی به عنوان یک علاقه نگاه نمی کنند، بلکه به عنوان یه منبع درآمدی خوب که جایگاه اجتماعی بالایی داره نگاه می کنند.

طبق تعریف ویکی پدیا پزشکی یک “دانش کاربردی است، هدف آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌دیدگان است. این منظور با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. دانش پزشکی بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است.امروزه هدف دانش پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است.”

طول دوران تحصیل و شرایط آن

دوره دکترای پیوسته در ۴ مرحله آموزش داده میشود:

دوره علوم پایه به مدت ۵ ترم یا دو سال و نیم

دوره فیزیوپاتولوژی به مدت ۴ ترم یا یک سال

دوره کارآموزی بالینی(استاجری) به مدت۴ الی ۵ ترم یا دو سال و نیم

دوره کارورزی بالینی(اینترنی) به مدت ۱۸ ماه یا سه دوره ۶ ماهه

دو سال و نیم اول

در دو سال و نیم اول: درسهای عمومی از جمله درسهای گروه معارف که شامل ۱۴ واحد درسی است:

مبانی کامپیوتر، ادبیات فارسی، زبان های انگلیسی عمومی و تخصصی و تربیت بدنی

درسهای تخصصی مانند بافت شناسی، فیزیولوژی، پاتولوژی، آناتومی، میکروب شناسی، میکروب شناسی، باکتری شناسی، انگل شناسی، قارچ شناسی، حشره شناسی و … ارائه می گردد.

در مجموع شما بین 80 تا 90 واحد درسی در این بازه می گذرانید.

آزمون جامع اول

بعد از اتمام این دوره، شما در آزمون جامع اول، آزمون جامع علوم پایه، که توسط نظام پزشکی برگزار می گردد با توجه به نمره ی کسب شده در یکی از بیمارستان های مربوط به دانشگاهتان را انتخاب کرده و دوره فیزیوپاتولوژی را در آنجا ادامه میدهید.

سال های سوم و چهارم پزشکی

سال های دشوار سوم و چهارم پزشکی با شناخت علایم بیماری ها(سمیولوژی)، داروشناسی(فارماکولوژی) و شناخت تخصصی تر علت بیماری ها (پاتولوژی) همراه می باشد در قالب کورس های(COURSE) امتحانی شکل می گیرد.

این دوره به صورت کورس های ماهانه برگزار می شود و در آخر هر ماه، امتحان هر کورس برگزار می شود. در آخر این دوره با گذراندن واحدهایی مانند آمار و پرشکی قانونی، شما وارد دوره ی سوم پزشکی (استاجری) می شوید. این دوره ی کارآموزی بالینی که به مدت ۵-۴ ترم برگزار می شود؛ اهداف زیر را دنبال می کند:

پرورش مهارتهای پزشکی، آموزش اخلاق و شئونات پزشکی، تقویت قدرت تشخیص، درمان و بهبودی وضعیت بیمار و….

دوران استاجری

استاجری به دو بخش جراحی و داخلی تقسیم می گردد، دانشجو در این دوره در هر بخش از بیمارستان مانند کودکان، زنان، داخلی و جراحی به مدت ماکزیمم 3 ماه آموزش می بینند.پس از اتمام هر بخش از دانشجویان یک آزمون گرفته می شود که مهارت های عملی پزشکی و دانش ایشان سنجیده می شود. بعد از اتمام این مرحله آزمون جامع پری اینترنی برگزار می گردد که در واقع پیش نیاز دوره ی کارآموزی اصلی اینترنی می باشد. دانشجویان با کسب نمره قبولی وارد دوره ی اینترنی می شوند.

دوران اینترنی

ویژگی های این دوره عبارتند از:

1- این دوره در سه بخش 6 ماهه برگزار می گردد.

2- دانشجویان کشیک پزشکی را در بخش های مختلفی از بیمارستان تجربه می کنند.

3- گزارش های صبحگاهی یکی از ویژگی های این دوره می باشد.

4- معاینه بیماران

5-درس های دوره ی فیزیوپاتولوژی و استاجری به صورت عملی تر و کلینیکال تر  آموزش داده می شوند.

6- آزمون های پایان هر بخش

7- حقوق مختصری بصورت ماهانه به دانشجور تعلق می گیرد.

8-دانشجویان در بعضی از دانشگاه های ایران دارای مهر با شماره دانشجویی منحصر به فرد خود را دارند.

در پایان این دوره، شما فارغ التحصیل می شوید و به شما شماره ی نظام پزشکی تعلق میگیرد.

شرایط ادامه تحصیل:

پس از گذراندن دوره ی عمومی و گذراندن دوره ی خدمت در مناطق محروم  و همچنین سربازی آقایان فارغ الاتحصیلان این رشته می توانند در آزمون های دستیاری شرکت کنند . از جمله این رشته ها می  توان به رادیولوژی، چشم پزشکی، جراحی زیبایی و داخلی قلب.

در دوران رزیدنتی یا همان دوره ی دستیاری، دانشجویان با توجه به رشته های تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل، حقوق ۱ تا ۳ میلیون تومانی خواهند داشت.

آینده رشته ی پزشکی:

پس از اتمام دوره ی تحصیل، همه ی دانشجویان ملزم به گذراندن دو سال طرح پزشکی در مناطق محروم و خدمت سربازی (پسران) هستند.

این دو خدمت جداگانه هستند و مستقل از هم گذرانده می شوند. بازار کار رشته ی پزشکی از کلینیکها، بیمارستانهای دولتی و خصوصی تا اورژانس ها و مطبها گسترش یافته است.

درآمد پزشکان چقدر است؟:

بازه ی درآمد برای یک پزشک عمومی به عوامل متعددی وابسته است از جمله: تجربه ی طبابت، محل مطب و نحوه ی برخورد با بیماران.

میانگین درآمد ماهیانه پزشکان عمومی از 3 تا 15 میلیون تومان گزارش شده است

برای دریافت اطلاعات بیشتر به بخش تماس با ما مراجع کنید

 

  • Date
    ژوئن 15, 2019
    معرفی رشته پزشکی Medicine یکی از پر طرفدارترین رشته های بین دانش آموزان رشته تجربی هم از نظر جایگاه اجتماعی و هم از نظر درآمدی رشته […]
  • Date
    ژوئن 13, 2019
    هر آنچه درباره رشته تجربی باید بدانید. اهمیت رشته تجربی با انتخاب رشته تجربی می توانید وارد رشته های ارزشمندی چون: زيست شناسي، پزشكي، دندانپزشکی، دامپزشکی، […]